Skip to content

1202 Paddock PlaceToms River, NJ 08755

Built 1985

Last Sale Price
$510,000
Last Sale Date
Nov 20, 2020

Property Information

Block172
Lot8.40
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1201

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage1,998
Acreage0.52

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$232,000
40%
Improvement Value:$354,000
60%
Total Assessment$586,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,677+5.3%
2024$10,144+29.2%
2023$7,849+0.4%
2022$7,814+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$510,000
Sq Ft1,998DeedBook 18211, Page 622Recorded12/16/2020

Property Sale

Sale
$370,000

From:

To:

Sq Ft1,998DeedBook 15682, Page 58Recorded11/8/2013

Property Built

Built

Year Built: 1985

Property Sale

Sale
$23,250
DeedBook 4195, Page 12