Skip to content

1994 Leonard DriveToms River, NJ 08753

Built 1988

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Jul 24, 2014

Property Information

Block172
Lot9.08
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1201

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage3,634
Acreage1.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$260,400
41%
Improvement Value:$374,700
59%
Total Assessment$635,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,572+5.3%
2024$10,994-5.4%
2023$11,616+0.4%
2022$11,565+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$420,000

From:

To:

Sq Ft3,634DeedBook 15875, Page 857Recorded8/20/2014

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 4718, Page 914

Property Built

Built

Year Built: 1988