Skip to content

1199 Marisa DriveToms River, NJ 08755

Built 2002

Last Sale Price
$800,000
Last Sale Date
Apr 10, 2018

Property Information

Block173
Lot17.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page12

Building Details

Building Class18
Description2F3G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage3,415
Acreage1.58

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$373,200
45%
Improvement Value:$455,500
55%
Total Assessment$828,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,099+5.3%
2024$14,345+9.0%
2023$13,159+0.4%
2022$13,102+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$800,000

From:

To:

Sq Ft3,415DeedBook 17080, Page 1077Recorded4/11/2018

Property Sale

Sale
$405,600
DeedBook 11022, Page 897

Property Built

Built

Year Built: 2002