Skip to content

1188 Arcadia DriveToms River, NJ 08753

Built 2001

Last Sale Price
$510,000
Last Sale Date
Sep 9, 2011

Property Information

Block173
Lot18.09
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page12

Building Details

Building Class18
Description2F3G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage3,674
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$375,000
47%
Improvement Value:$429,000
53%
Total Assessment$804,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,649+5.3%
2024$13,917+5.0%
2023$13,252+0.4%
2022$13,194+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$510,000
DeedBook 14973, Page 1707

Property Sale

Sale
$384,900
DeedBook 10618, Page 1112

Property Built

Built

Year Built: 2001