Skip to content

1189 Shepherd CourtToms River, NJ 08755

Built 2002

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 28, 2025

Property Information

Block173
Lot20.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page12

Building Details

Building Class18
Description2F3G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage5,580
Acreage1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$315,000
29%
Improvement Value:$757,500
71%
Total Assessment$1,072,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,541+5.3%
2024$18,565+4.0%
2023$17,853+0.4%
2022$17,775+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$604,300
DeedBook 11009, Page 279

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$390,000
DeedBook 10557, Page 177