Skip to content

2149 Rainbow WayToms River, NJ 08755

Built 1999

Last Sale Price
$510,000
Last Sale Date
Jan 16, 2018

Property Information

Block173
Lot26.05
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page12

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage2,972
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,000
33%
Improvement Value:$412,300
67%
Total Assessment$612,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,156+5.3%
2024$10,599+4.7%
2023$10,122+0.4%
2022$10,077+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$510,000

From:

To:

Sq Ft2,972DeedBook 17006, Page 720Recorded1/24/2018

Property Sale

Sale
$497,000
DeedBook 13097, Page 111

Property Built

Built

Year Built: 1999

Property Sale

Sale
$63,000
DeedBook 5597, Page 143