Skip to content

2160 Rainbow WayToms River, NJ 08755

Built 1986

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 5, 2021

Property Information

Block173
Lot26.08
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page12

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage2,776
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,000
37%
Improvement Value:$340,700
63%
Total Assessment$540,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,852+5.3%
2024$9,360+6.6%
2023$8,778+0.4%
2022$8,739+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$490,500
Sq Ft2,776DeedBook 17520, Page 518Recorded7/1/2019

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 4722, Page 140

Property Built

Built

Year Built: 1986