Skip to content

2172 Rainbow WayToms River, NJ 08755

Built 1986

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Aug 30, 2006

Property Information

Block173
Lot26.09
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page12

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage2,232
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,000
40%
Improvement Value:$301,300
60%
Total Assessment$501,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,134+5.3%
2024$8,678+13.9%
2023$7,621+0.4%
2022$7,588+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 13397, Page 1647

Property Sale

Sale
$157,300
DeedBook 10661, Page 1230

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 5045, Page 763

Property Built

Built

Year Built: 1986