Skip to content

2121 Lakewood RoadToms River, NJ 08755

Built 1972
Commercial

Last Sale Price
$399,000
Last Sale Date
Nov 7, 2019

Property Information

Block173
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page12

Building Details

Building Class10
Description1F
Dwellings1
ZoningRHB
Sq Footage1,260
Acreage1.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$257,400
64%
Improvement Value:$145,800
36%
Total Assessment$403,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,346+5.3%
2024$6,979-30.7%
2023$10,069+0.4%
2022$10,025+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$399,000
Sq Ft1,260DeedBook 17682, Page 915Recorded11/15/2019

Property Built

Built

Year Built: 1972