Skip to content

2317 Yorktowne BlvdToms River, NJ 08753

Built 1960

Last Sale Price
$113,900
Last Sale Date
Oct 12, 2005

Property Information

Block192.01
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class27
Description1F
Dwellings4
ZoningPRC
Sq Footage828
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,000
47%
Improvement Value:$52,900
53%
Total Assessment$98,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,802+5.3%
2024$1,712+18.4%
2023$1,446+0.4%
2022$1,440+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$113,900
DeedBook 12915, Page 572

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 11610, Page 1076

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 5500, Page 51

Property Sale

Sale
$41,000
DeedBook 5271, Page 44

Property Sale

Sale
$30,500
DeedBook 3996, Page 60

Property Built

Built

Year Built: 1960