Skip to content

2305 Yorktowne BlvdToms River, NJ 08753

Built 1960

Last Sale Price
$69,000
Last Sale Date
Nov 14, 2013

Property Information

Block192.01
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class28
Description1F
Dwellings4
ZoningPRC
Sq Footage828
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,000
33%
Improvement Value:$98,400
67%
Total Assessment$146,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,667+5.2%
2024$2,534+92.9%
2023$1,314+0.4%
2022$1,308+8.5%
Property History

Property Sale

Sale
$69,000

From:

To:

Sq Ft828DeedBook 15691, Page 1744Recorded11/21/2013

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 15303, Page 447

Property Built

Built

Year Built: 1960