Skip to content

2317 Hovsons BlvdToms River, NJ 08753

Built 1970

Last Sale Price
$115,000
Last Sale Date
Aug 4, 2015

Property Information

Block192.01
Lot26
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class15
Description1F
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,072
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,000
31%
Improvement Value:$103,100
69%
Total Assessment$149,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,717+5.3%
2024$2,581+61.4%
2023$1,599+0.4%
2022$1,592+4.5%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$115,000

From:

To:

Sq Ft1,072DeedBook 16163, Page 1839Recorded8/17/2015

Property Sale

Sale
$115,000

From:

To:

Sq Ft1,072DeedBook 15937, Page 924Recorded11/12/2014

Property Sale

Sale
$55,000

From:

To:

Sq Ft1,072DeedBook 15708, Page 1901Recorded12/16/2013

Property Sale

Sale
$65,250
DeedBook 5742, Page 32

Property Sale

Sale
$62,800
DeedBook 5492, Page 288

Property Sale

Sale
$29,000
DeedBook 3810, Page 193

Property Built

Built

Year Built: 1970