Skip to content

2297 Hovsons BlvdToms River, NJ 08753

Built 1972

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Apr 29, 2020

Property Information

Block192.01
Lot31
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class15
Description1F
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,072
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,000
35%
Improvement Value:$85,500
65%
Total Assessment$131,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,396+5.3%
2024$2,276+42.4%
2023$1,599+0.4%
2022$1,592+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$140,000
Sq Ft1,072DeedBook 17880, Page 323Recorded5/7/2020

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 10198, Page 1908

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 5069, Page 883

Property Sale

Sale
$35,500
DeedBook 4237, Page 426

Property Built

Built

Year Built: 1972