Skip to content

27 Newport PlaceToms River, NJ 08753

Built 1965

Last Sale Price
$59,740
Last Sale Date
Aug 15, 2001

Property Information

Block192.02
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class15
Description1F
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage864
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,000
32%
Improvement Value:$104,200
68%
Total Assessment$152,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,773+5.3%
2024$2,635+71.2%
2023$1,539+0.4%
2022$1,532+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$59,740
DeedBook 10515, Page 1881

Property Built

Built

Year Built: 1965