Skip to content

2240 Yorktowne BlvdToms River, NJ 08753

Built 1965

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Mar 25, 2021

Property Information

Block192.02
Lot25
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class27
Description1F
Dwellings2
ZoningPRC
Sq Footage1,072
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,000
42%
Improvement Value:$68,900
58%
Total Assessment$117,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,148+5.3%
2024$2,041+48.3%
2023$1,376+0.4%
2022$1,370+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000
Sq Ft1,072DeedBook 18411, Page 1174Recorded4/9/2021

Property Sale

Sale
$32,850
DeedBook 4654, Page 899

Property Built

Built

Year Built: 1965