Skip to content

3 St Moritz PlaceToms River, NJ 08753

Built 1967

Owner
---
Last Sale Price
$188,750
Last Sale Date
Dec 4, 2025

Property Information

Block192.02
Lot26
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class27
Description1F
Dwellings2
ZoningPRC
Sq Footage1,072
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$46,000
33%
Improvement Value:$93,400
67%
Total Assessment$139,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,540+5.3%
2024$2,413+116.6%
2023$1,114+0.4%
2022$1,109+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$188,750
Sq Ft1,072DeedBook 20227, Page 454Recorded12/16/2025

Property Sale

Sale
$159,000
Sq Ft1,072DeedBook 20036, Page 739Recorded6/9/2025

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 13724, Page 1208

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 4884, Page 391

Property Built

Built

Year Built: 1967