Skip to content

31 St Moritz PlaceToms River, NJ 08753

Built 1965

Last Sale Date
Oct 13, 2015

Property Information

Block192.02
Lot33
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class27
Description1F
Dwellings2
ZoningPRC
Sq Footage1,072
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,000
37%
Improvement Value:$84,900
63%
Total Assessment$133,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,440+5.3%
2024$2,318+116.8%
2023$1,069+0.4%
2022$1,064+4.5%
Property History

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft1,072DeedBook 16222, Page 879Recorded10/22/2015

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 14000, Page 241

Property Sale

Sale
$46,000
DeedBook 10334, Page 1817

Property Built

Built

Year Built: 1965