Skip to content

20 St Moritz PlaceToms River, NJ 08754

Built 1965

Last Sale Price
$90,000
Last Sale Date
Jun 19, 2015

Property Information

Block192.02
Lot36
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class15
Description1F
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage864
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,000
35%
Improvement Value:$90,600
65%
Total Assessment$138,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,275+5.9%
2024$2,149+63.0%
2023$1,319+0.5%
2022$1,312+5.5%
Property History

Property Sale

Sale
$90,000

From:

To:

Sq Ft864DeedBook 16122, Page 527Recorded7/1/2015

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 14102, Page 117

Property Built

Built

Year Built: 1965