Skip to content

4 St Moritz PlaceToms River, NJ 08753

Built 1965

Last Sale Price
$183,000
Last Sale Date
Jun 25, 2021

Property Information

Block192.02
Lot40
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class15
Description1F
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,072
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,000
36%
Improvement Value:$85,300
64%
Total Assessment$133,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,429+5.3%
2024$2,307+39.3%
2023$1,656+0.4%
2022$1,649+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$183,000
Sq Ft1,072DeedBook 18553, Page 1653Recorded6/29/2021

Property Sale

Sale
$87,000

From:

To:

Sq Ft1,072DeedBook 16500, Page 518Recorded9/7/2016

Property Built

Built

Year Built: 1965