Skip to content

64 Berkshire CourtToms River, NJ 08753

Built 1965

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 20, 2021

Property Information

Block192.02
Lot46
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class27
Description1F
Dwellings4
ZoningPRC
Sq Footage828
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,000
40%
Improvement Value:$77,800
60%
Total Assessment$129,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,365+5.3%
2024$2,247+77.4%
2023$1,266+0.4%
2022$1,261+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1965