Skip to content

56 Berkshire CourtToms River, NJ 08753

Built 1965

Last Sale Price
$45,000
Last Sale Date
Feb 18, 2019

Property Information

Block192.02
Lot48
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class28
Description1F
Dwellings4
ZoningPRC
Sq Footage828
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,000
34%
Improvement Value:$84,400
66%
Total Assessment$128,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,339+5.2%
2024$2,223+75.5%
2023$1,266+0.4%
2022$1,261+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$45,000

From:

To:

Sq Ft828DeedBook 17412, Page 1101Recorded3/19/2019

Property Sale

Sale
$87,000
DeedBook 12841, Page 1173

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 11140, Page 891

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 5532, Page 408

Property Built

Built

Year Built: 1965