Skip to content

32 Berkshire CourtToms River, NJ 08753

Built 1965

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Sep 30, 2016

Property Information

Block192.02
Lot54
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class28
Description1F
Dwellings4
ZoningPRC
Sq Footage828
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,000
34%
Improvement Value:$84,600
66%
Total Assessment$128,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,093+5.9%
2024$1,976+94.4%
2023$1,016+0.6%
2022$1,011+5.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 14059, Page 1361

Property Sale

Sale
$27,000
DeedBook 4013, Page 635

Property Built

Built

Year Built: 1965