Skip to content

2318 Yorktowne BlvdToms River, NJ 08753

Built 1967

Last Sale Price
$106,000
Last Sale Date
Dec 13, 2017

Property Information

Block192.02
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class15
Description1F
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,072
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,000
33%
Improvement Value:$103,500
67%
Total Assessment$154,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,815+5.3%
2024$2,674+65.7%
2023$1,614+0.4%
2022$1,607+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$106,000

From:

To:

Sq Ft1,072DeedBook 17016, Page 41Recorded2/2/2018

Property Sale

Sale
$82,600

From:

To:

Sq Ft1,072DeedBook 15842, Page 533Recorded7/7/2014

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 5349, Page 510

Property Sale

Sale
$43,500
DeedBook 4936, Page 939

Property Built

Built

Year Built: 1967