Skip to content

2306 Yorktowne BlvdToms River, NJ 08753

Built 1965

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Jan 25, 2021

Property Information

Block192.02
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class27
Description1F
Dwellings2
ZoningPRC
Sq Footage1,072
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,000
35%
Improvement Value:$94,700
65%
Total Assessment$145,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,655+5.3%
2024$2,522+62.6%
2023$1,551+45.7%
2022$1,064+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000
Sq Ft1,072DeedBook 18308, Page 765Recorded2/9/2021

Property Sale

Sale
$65,500
Sq Ft1,072DeedBook 17777, Page 703Recorded2/5/2020

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 5394, Page 700

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 4079, Page 826

Property Built

Built

Year Built: 1965