Skip to content

3 Yellowstone DriveToms River, NJ 08753

Built 1965

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 7, 2008

Property Information

Block192.02
Lot97
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class27
Description1F
Dwellings2
ZoningPRC
Sq Footage1,072
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,000
32%
Improvement Value:$97,000
68%
Total Assessment$142,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,587+5.2%
2024$2,458+77.9%
2023$1,381+0.4%
2022$1,375+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$83,000
DeedBook 12055, Page 972

Property Built

Built

Year Built: 1965