Skip to content

2235 Yorktowne BlvdToms River, NJ 08753

Built 1963

Last Sale Price
$169,900
Last Sale Date
Apr 20, 2022

Property Information

Block192.04
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class27
Description1F
Dwellings2
ZoningPRC
Sq Footage---
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
38%
Improvement Value:$82,500
62%
Total Assessment$132,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,414+5.3%
2024$2,294+303.0%
2023$569+0.8%
2022$564+8.9%
Property History

Property Sale

Sale
$169,900
DeedBook 19002, Page 1572

Property Sale

Sale
$42,000
DeedBook 4982, Page 814

Property Built

Built

Year Built: 1963