Skip to content

2 Acapulco PlaceToms River, NJ 08753

Built 1968

Last Sale Price
$57,000
Last Sale Date
Apr 28, 2011

Property Information

Block192.04
Lot111
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class27
Description1F
Dwellings2
ZoningPRC
Sq Footage1,072
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,000
35%
Improvement Value:$85,500
65%
Total Assessment$131,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,396+5.3%
2024$2,276+112.9%
2023$1,069+0.4%
2022$1,064+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$57,000
DeedBook 14888, Page 524

Property Sale

Sale
$35,500
DeedBook 4980, Page 92

Property Built

Built

Year Built: 1968