Skip to content

2039 Yorktowne BlvdToms River, NJ 08753

Built 1968

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 17, 2024

Property Information

Block192.04
Lot139
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class28
Description1F
Dwellings2
ZoningPRC
Sq Footage1,072
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,000
29%
Improvement Value:$118,200
71%
Total Assessment$167,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,046+5.2%
2024$2,894+115.4%
2023$1,344+0.4%
2022$1,338+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$55,007

From:

To:

Sq Ft1,072DeedBook 15670, Page 1555Recorded10/24/2013

Property Sale

Sale
$99,000
DeedBook 13980, Page 948

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 13712, Page 479

Property Built

Built

Year Built: 1968