Skip to content

2105 Yorktowne BlvdToms River, NJ 08753

Built 1965

Last Sale Price
$38,000
Last Sale Date
Apr 3, 2000

Property Information

Block192.04
Lot22
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class15
Description1F
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage864
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,000
44%
Improvement Value:$70,800
56%
Total Assessment$126,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,310+5.2%
2024$2,195+52.0%
2023$1,444+0.4%
2022$1,437+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$38,000
DeedBook 10080, Page 414

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 4875, Page 572

Property Built

Built

Year Built: 1965