Skip to content

2063 Yorktowne BlvdToms River, NJ 08753

Built 1963

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
Jan 26, 2018

Property Information

Block192.04
Lot29
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class15
Description1F
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage948
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
31%
Improvement Value:$111,300
69%
Total Assessment$161,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,939+5.3%
2024$2,792+59.2%
2023$1,754+0.4%
2022$1,746+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$135,000

From:

To:

Sq Ft948DeedBook 17036, Page 1672Recorded2/27/2018

Property Sale

Sale
$139,500
DeedBook 14386, Page 329

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 12716, Page 1843

Property Built

Built

Year Built: 1963