Skip to content

2051 Yorktowne BlvdToms River, NJ 08753

Built 1967

Last Sale Price
$73,000
Last Sale Date
Apr 9, 2010

Property Information

Block192.04
Lot31
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class27
Description1F
Dwellings2
ZoningPRC
Sq Footage1,072
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,000
47%
Improvement Value:$58,800
53%
Total Assessment$110,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,019+5.3%
2024$1,918+76.1%
2023$1,089+0.4%
2022$1,084+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$73,000
DeedBook 14582, Page 245

Property Sale

Sale
$47,500
DeedBook 5152, Page 541

Property Sale

Sale
$44,000
DeedBook 4990, Page 436

Property Sale

Sale
$32,500
DeedBook 4112, Page 554

Property Built

Built

Year Built: 1967