Skip to content

2284 Hovsons BlvdToms River, NJ 08753

Built 1963

Last Sale Price
$65,000
Last Sale Date
Dec 2, 2010

Property Information

Block192.04
Lot37
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class15
Description1F
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,072
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,000
36%
Improvement Value:$83,300
64%
Total Assessment$130,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,374+5.3%
2024$2,255+38.5%
2023$1,629+0.4%
2022$1,622+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 14774, Page 808

Property Sale

Sale
$41,000
DeedBook 5277, Page 493

Property Sale

Sale
$23,500
DeedBook 3716, Page 11

Property Built

Built

Year Built: 1963