Skip to content

2268 Hovsons BlvdToms River, NJ 08753

Built 1963

Last Sale Price
$110,000
Last Sale Date
Nov 15, 2018

Property Information

Block192.04
Lot41
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class15
Description1F
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,072
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,000
36%
Improvement Value:$82,600
64%
Total Assessment$129,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,361+5.2%
2024$2,243+38.6%
2023$1,619+0.4%
2022$1,612+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$110,000

From:

To:

Sq Ft1,072DeedBook 17338, Page 1295Recorded12/24/2018

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 12195, Page 271

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 4027, Page 460

Property Built

Built

Year Built: 1963