Skip to content

2240 Hovsons BlvdToms River, NJ 08753

Built 1963

Last Sale Price
$143,000
Last Sale Date
Dec 27, 2005

Property Information

Block192.04
Lot48
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class15
Description1F
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,240
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,000
37%
Improvement Value:$82,700
63%
Total Assessment$130,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,381+5.2%
2024$2,262+31.3%
2023$1,724+0.4%
2022$1,716+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$143,000
DeedBook 13027, Page 325

Property Sale

Sale
$61,900
DeedBook 5561, Page 396

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 5204, Page 301

Property Sale

Sale
$47,000
DeedBook 4326, Page 252

Property Built

Built

Year Built: 1963