Skip to content

2228 Hovsons BlvdToms River, NJ 08753

Built 1963

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 11, 2007

Property Information

Block192.04
Lot51
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class15
Description1F
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,072
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,000
34%
Improvement Value:$89,500
66%
Total Assessment$136,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,487+5.3%
2024$2,363+41.2%
2023$1,674+0.4%
2022$1,666+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 11852, Page 486

Property Sale

Sale
$52,000
DeedBook 10176, Page 803

Property Built

Built

Year Built: 1963