Skip to content

2265 Yorktowne BlvdToms River, NJ 08753

Built 1963

Last Sale Date
Jan 10, 1996

Property Information

Block192.04
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class15
Description1F
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,072
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
38%
Improvement Value:$82,900
62%
Total Assessment$132,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,421+5.2%
2024$2,301+41.7%
2023$1,624+0.4%
2022$1,617+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Sale

Sale
$37,000
DeedBook 3994, Page 819

Property Built

Built

Year Built: 1963