Skip to content

1900 Hooper AvenueToms River, NJ 08753

Built 1995
Commercial

Last Sale Price
$850,000
Last Sale Date
Feb 10, 2017

Property Information

Block192.05
Lot46
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class10
Description1CB
Dwellings1
ZoningHB
Sq Footage1,431
Acreage0.6

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$900,000
72%
Improvement Value:$350,000
28%
Total Assessment$1,250,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,775+5.3%
2024$21,638-3.5%
2023$22,430+0.4%
2022$22,331+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$850,000

From:

To:

Sq Ft1,431DeedBook 16657, Page 1052Recorded2/13/2017

Property Sale

SaleMulti
$1,015,868
DeedBook 15194, Page 315

Property Built

Built

Year Built: 1995