Skip to content

2340 Church RoadToms River, NJ 08753

Built 2011
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 30, 2010

Property Information

Block192.05
Lot56
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class10
Description1S
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage---
Acreage2.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$615,000
62%
Improvement Value:$385,000
39%
Total Assessment$1,000,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,220+5.3%
2024$17,310-20.8%
2023$21,860+0.4%
2022$21,764+4.5%
Property History
Sales4

Property Built

Built

Year Built: 2011

Property Sale

Sale
$500,000
DeedBook 13359, Page 471

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 10983, Page 658

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 5476, Page 802

Property Sale

Sale
$87,500
DeedBook 3802, Page 206