Skip to content

2320 Church RoadToms River, NJ 08753

Built 1966

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 18, 2022

Property Information

Block192.05
Lot57
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage1,616
Acreage1.84

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$253,600
52%
Improvement Value:$231,000
48%
Total Assessment$484,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,829+5.3%
2024$8,388+12.1%
2023$7,484+0.4%
2022$7,451+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1966