Skip to content

1909 Adirondack PlaceToms River, NJ 08753

Built 1970

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 3, 2021

Property Information

Block192.05
Lot69
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage2,401
Acreage1.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$232,400
39%
Improvement Value:$363,400
61%
Total Assessment$595,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,855+5.3%
2024$10,313+21.4%
2023$8,493+0.4%
2022$8,456+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$210,000

From:

To:

Sq Ft2,401DeedBook 15790, Page 1706Recorded4/25/2014

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1970