Skip to content

1917 Kenilworth CourtToms River, NJ 08753

Built 1979

Last Sale Date
Mar 1, 1996

Property Information

Block192.06
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class18
Description2F4G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage3,555
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$290,000
37%
Improvement Value:$495,300
63%
Total Assessment$785,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,308+5.3%
2024$13,594+11.4%
2023$12,205+0.4%
2022$12,151+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 5348, Page 730

Property Sale

Sale
$88,900
DeedBook 3830, Page 587

Property Built

Built

Year Built: 1979