Skip to content

1909 Kenilworth CourtToms River, NJ 08753

Built 1987

Last Sale Date
Apr 25, 1991

Property Information

Block192.06
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage3,570
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$290,000
36%
Improvement Value:$506,200
64%
Total Assessment$796,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,507+5.3%
2024$13,782+9.4%
2023$12,592+0.4%
2022$12,537+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4902, Page 468

Property Built

Built

Year Built: 1987

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 4442, Page 320