Skip to content

1916 Kenilworth CourtToms River, NJ 08753

Built 1979

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 23, 2014

Property Information

Block192.06
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage3,592
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$290,000
36%
Improvement Value:$520,000
64%
Total Assessment$810,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,758+5.3%
2024$14,021+17.9%
2023$11,888+0.4%
2022$11,836+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$126,000
DeedBook 3845, Page 748

Property Built

Built

Year Built: 1979