Skip to content

1920 Kenilworth CourtToms River, NJ 08753

Built 1978

Last Sale Price
$507,000
Last Sale Date
Jul 7, 2017

Property Information

Block192.06
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage4,239
Acreage0.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$288,000
37%
Improvement Value:$497,200
63%
Total Assessment$785,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,306+5.3%
2024$13,592+15.2%
2023$11,798+0.4%
2022$11,746+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$507,000

From:

To:

Sq Ft4,239DeedBook 16811, Page 507Recorded7/24/2017

Property Sale

Sale
$529,900

From:

To:

DeedBook 14919, Page 384Recorded8/11/2017

Property Sale

Sale
$601,000
DeedBook 12448, Page 617

Property Sale

Sale
$22,000
DeedBook 3744, Page 558

Property Built

Built

Year Built: 1978