Skip to content

49 Allaire DriveToms River, NJ 08753

Built 1966

Last Sale Price
$116,000
Last Sale Date
Mar 12, 2008

Property Information

Block192.07
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class15
Description1F
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,072
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,000
32%
Improvement Value:$97,700
68%
Total Assessment$143,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,118+6.6%
2024$1,987+64.1%
2023$1,211+0.6%
2022$1,204+6.5%
Property History

Property Sale

Sale
$116,000
DeedBook 13955, Page 317

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 5008, Page 910

Property Sale

Sale
$27,000
DeedBook 3796, Page 240

Property Built

Built

Year Built: 1966