Skip to content

29 Allaire DriveToms River, NJ 08753

Built 1968

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 21, 2021

Property Information

Block192.07
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class15
Description1F
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,072
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,000
30%
Improvement Value:$107,400
70%
Total Assessment$153,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,545+5.8%
2024$2,405+75.1%
2023$1,374+0.5%
2022$1,367+5.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$42,000
DeedBook 5014, Page 514

Property Built

Built

Year Built: 1968