Skip to content

4 Monte Carlo DriveToms River, NJ 08753

Built 1966

Last Sale Price
$46,000
Last Sale Date
Feb 18, 2015

Property Information

Block192.09
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class27
Description1F
Dwellings2
ZoningPRC
Sq Footage1,072
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,000
46%
Improvement Value:$52,300
54%
Total Assessment$97,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,523+6.2%
2024$1,434+75.1%
2023$819+0.6%
2022$814+6.0%
Property History

Property Sale

Sale
$46,000

From:

To:

Sq Ft1,072DeedBook 16021, Page 217Recorded3/4/2015

Property Sale

Sale
$51,000
DeedBook 4835, Page 727

Property Built

Built

Year Built: 1966