Skip to content

78 Parisian DriveToms River, NJ 08753

Built 1968

Last Sale Price
$124,900
Last Sale Date
Sep 22, 2014

Property Information

Block192.10
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class15
Description1F
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,072
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,000
31%
Improvement Value:$106,000
69%
Total Assessment$154,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,806+5.3%
2024$2,666+64.2%
2023$1,624+0.4%
2022$1,617+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$124,900

From:

To:

Sq Ft1,072DeedBook 15900, Page 1103Recorded9/23/2014

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 13983, Page 1878

Property Sale

Sale
$27,700
DeedBook 3769, Page 775

Property Built

Built

Year Built: 1968