Skip to content

74 Parisian DriveToms River, NJ 08753

Built 1968

Last Sale Price
$107,000
Last Sale Date
May 9, 2008

Property Information

Block192.10
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class15
Description1F
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage---
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,000
34%
Improvement Value:$95,100
66%
Total Assessment$144,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,376+5.9%
2024$2,244+38.2%
2023$1,624+0.4%
2022$1,617+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$107,000
DeedBook 14021, Page 1411

Property Sale

Sale
$119,900
DeedBook 12740, Page 1887

Property Sale

Sale
$64,000
DeedBook 4782, Page 70

Property Sale

Sale
$32,000
DeedBook 3826, Page 758

Property Built

Built

Year Built: 1968