Skip to content

38 Parisian DriveToms River, NJ 08753

Built 1968

Last Sale Price
$110,000
Last Sale Date
Oct 7, 2016

Property Information

Block192.10
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class15
Description1F
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage864
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,000
33%
Improvement Value:$93,000
67%
Total Assessment$139,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,533+5.3%
2024$2,406+47.5%
2023$1,631+0.4%
2022$1,624+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$110,000

From:

To:

Sq Ft864DeedBook 16572, Page 1398Recorded11/16/2016

Property Sale

Sale
$63,500
DeedBook 15287, Page 738

Property Built

Built

Year Built: 1968